В пам’ять про Жан-П’єра Бадіалі
В пам’ять про Жан-П’єра Бадіалі
Після тяжкої хвороби, 15 квітня 2016 р., невблаганна смерть забрала нашого доброго друга і колегу Жан-П’єра Бадіалі. Його смерть є величезною втратою для кожного з нас та всієї наукової спільноти. Ми висловлюємо наші щирі співчуття сім’ї Ж.-П. Бадіалі, його колегам та друзям у зв’язку з цією непоправною втратою. В нашій пам’яті Жан-П’єр залишиться видатним науковцем і чудовою людиною.
Жан-П’єр Бадіалі народився 20 жовтня 1941 р. в селищі Міранд (Mirande) регіону Південні Піренеї Франції. Отримав інженерну освіту, закінчивши Вищу електричну школу (Ecole Superieure d’Electricité) в Парижі. З 1970 року працює в Національному науково-дослідницькому центрі (CNRS) як науковець. Тут він пройшов науковий шлях від стажера-дослідника до дослідницького директора виняткового класу. Протягом двох термінів Ж.-П. Бадіалі керував науковою лабораторією в університеті П’єра і Марії К’юрі в Парижі, чотири рази обирався членом наукової ради CNRS. З 1995 по 2000 рр. від був президентом секції «Молекули: Структура та взаємодії». Пізніше з 2001 по 2006 він керував науковою групою «Теорія міжфазних явищ» лабораторії електрохімії та аналітичної хімії Вищої національної школи хімії в Парижі, з 2006 по 2010 рр. він продовжував працювати в цій групі як науковець, а з 2010 як Emeritus науковець.
Впродовж багатьох років Ж.-П. Бадіалі підтримував тісні наукові контакти з науковцями Інституту фізики конденсованих систем НАН України. Вперше Ж.-П. Бадіалі відвідав Львів у 1991 році. З тих пір починаються його регулярні візити до України, результатом яких стали чисельні спільні наукові дослідження. Він брав активну участь в організації та проведенні багатьох міжнародних конференцій, що проходили у Львові. Він був активним співучасником ряду спільних міжнародних проектів, зокрема двох проектів INTAS, проекту Eco-Net, в рамках якого розроблена ним теорія корозії була використана для моделювання процесів саморуйнування матеріалів, що містять радіоактивні речовини. За ініціативою Ж.-П. Бадіалі Інститут фізики конденсованих систем НАН України починаючи з 1991 р. став першим інститутом НАН України, що мав регулярні контакти з CNRS. Ж.-П. Бадіалі був членом редколегії журналу “Condensed Matter Physics” та активним дописувачем журналу. Його підтримка була важлива при створенні наукової Ради з "Фізики м’якої речовини" при відділенні фізики та астрономії НАН України. Рішенням Вченої ради ІФКС НАН України від 20 грудня 2013 р. звання Doctor honoris causa присвоєно доктору Жан-П’єру Бадіалі за визначний вклад у розвиток теорії поверхневих явищ, електрохімії, м’якої речовини, статистичної фізики, за важливу роль у встановленні та зміцненні наукової співпраці між науковцями Франції та України.