Мови

  • English
  • Українська

Пошук

Синдикація

RSS-матеріал

Бертран Берш


Бертран БершРішенням Вченої ради ІФКС НАН України від 10 березня 2016 р. звання Doctor honoris causa присвоєно Бертрану Бершу (м. Нансі, Франція) за цикл досліджень, що пояснили зміни в критичній поведінці складних систем під впливом структурного безладу, неоднорідностей, аперіодичності і просторових обмежень, а також за його діяльність у підготовці молодих вчених і особисту ініціативу у різних формах співпраці між Францією та Україною.

Бертран Берш народився 6 травня 1963 р. в м. Метц (Франція). В 1987 р. в університеті Нансі він готримав ступінь магістра фізики і прикладної фізики, в 1991 р. захистив докторську дисертацію, виконану в цьому ж університеті під керівництвом одного із патріархів французької статистичної фізики Лоїка Тюрбана. З того часу він працює в цьому університеті (з 2009 р. університет увійшов до більшого об’єднання, університету Лотарингії). З 1997 – габілітований доктор, з 1998 – професор. В 2008-2011 він був президентом секції національної ради університетів (CNU, France) – загальнонаціональної установи, що відповідає за оцінювання та зарахування на посаду викладачів університетів. В 2008-2013 роках він був директором департаменту фізики і механіки університету Лотарингії.

Основна ділянка наукових зацікавлень Бертрана Берша, в якій він почав працювати ще з часу виконання дисертації – фазові переходи і критичність (в їх різноманітних реалізаціях). Завдяки його праці стали зрозумілішими зміни критичної поведінки дво- та тривимірних систем під впливом структурного безладу, неоднорідностей, просторових обмежень. Ним запропоновано теоретичний опис переходів різного типу (нематик – ізотропна рідина, пара – феромагнетик, BKT-подібних) та проведено надзвичайно ретельні чисельні симуляції для перевірки передбачень теорії. Нещодавно він зробив важливий внесок в теорію спінового транспорту в напівпровідниках, аналізуючи сполуки з сильною спін-орбітальною взаємодією і застосовуючи калібрувальну симетрію для аналізу топологічних аспектів таких систем. Майстерне володіння методами статистичної фізики та ком’ютерного експерименту привело його до застосування цих знарядь для аналізу складних систем, що складаються із багатьох агентів нефізичної природи. Завдяки цим та іншим дослідженням проф. Берш є сьогодні визнаним у світі експертом у ділянці статистичної фізики складних систем.

Згадані вище дослідження виконані за участі числених колег із різних наукових установ світу. Особливі зв’язки, однак, поєднують Бертрана Берша з Україною та з ІФКС НАНУ. У співпраці з українськими вченими він опублікував понад 30 робіт, був співкерівником кандидатських дисертацій, що виконувалися в ІФКС НАН України та в університеті Лотарингії. Зокрема, під його керівництвом виконана перша кандидатська дисертація, захищена під час спільного франко-українського засідання (січень, 2009). Ця традиція знайшла своє продовження, зокрема, і у створеному за ініціативою Бертрана Берша Міжнародному коледжі докторантів “Статистична фізика складних систем” (Нансі-Ляйпціг-Львів-Ковентрі), до якого входить і ІФКС НАНУ. Завдяки ініціативі та підтримці проф. Берша низка молодих науковців України отримала змогу навчатися і стажуватися за кордоном, виконувати дослідження в рамках міжнародних проектів співпраці. Бертран Берш входить до редколегії журналу Condensed Matter Physics, він належить до активних організаторів проведення серії щорічних конференцій MECO (Middle European Cooperation in Statistical Physics, що проводяться у Європі з р. 1974). Завдяки його підтримці Львів став першим українським містом, де відбулась одна із конференцій MECO (квітень, 2011).