Підсумки конференції "Статистична фізика у Львові"
Підсумки конференції "Статистична фізика у Львові"
Конференція «Статистична фізика у Львові»
(30 червня – 3 липня 2025)
сателіт до 29-ої Міжнародної конференції зі статистичної фізики
(Флоренція, Італія, 13-18 липня 2025 року)
![]() |
![]() |
|
![]() |
Протягом 30 червня – 3 липня 2025 року відбулася конференція «Статистича фізика у Львові» (StatPhys in Lviv) як сателітна конференція 29-ої Міжнародної конференції зі статистичної фізики StatPhys29, яка проходитиме 13-18 липня 2025 року у Флоренції (Італія). Ініціаторами проведення StatPhys in Lviv стали Королівський технологічний інститут (Стокгольм, Швеція), Міжнародний союз теоретичної та прикладної фізики (IUPAP), який є організатором серії головних міжнародних конференцій зі статистичної фізики, та Інститут теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України. Конференція була організована Інститутом фізики конденсованих систем НАН України і проходила на його локації. Співголовами конференції були Ерік Аурель (КТІ, Стокгольм, Швеція), Лариса Брижик (ІТФ ім. М.М. Боголюбова НАН України, Київ) і Тарас Брик (ІФКС НАН України, Львів). Конференція продовжила низку попередніх конференцій, зокрема Давидовських читань (Київ, 2023) та Шведсько-української конференції з теоретичної та комп’ютерної фізики (Стокгольм, 2025).
Метою конференції StatPhys in Lviv було започаткування нових та поглиблення і розширення вже існуючих контактів між науковцями в Україні, які працюють у галузі статистичної фізики і в умовах воєнного стану не мають можливості брати участь у конференціях за межами України, та їх колегами з-за кордону. В роботі конференції StatPhys in Lviv взяли участь науковці зі Швеції, Франції, США, Польщі, Словенії та України (Київ, Львів, Харків). Тематика конференції охоплювала статистичну теорію, проблеми біофізики, комп’ютерне моделювання і нейронні мережі, квантову інформацію і квантову матерію, проблеми динаміки. Було заслухано 36 наукових доповідей (з них 4 – онлайн). Важливими були доповіді з біоінженерії та біоінформатики, теорії рідин і газів, а також з перехрестя статистичної фізики та квантової теорії інформації. Ці напрямки є одними з нинішніх сильних сторін української науки, і особливо львівської школи статистичної фізики. Важливим аспектом конференції була широка участь молодих дослідників з України, які мали можливість послухати лекції визначних фахівців у галузі статистичної фізики, а також представити свої доповіді.
Конференція вчергове підтвердила високе реноме міста Львова як провідного наукового центру в галузі статистичної фізики в Україні та світі, продовжувача славних традицій великих попередників, які працювали і творили у Львові – Мар’яна Смолуховського, Станіслава Уляма, Стефана Банаха, Василя Міліянчука. Особливо була відзначена роль академіка Ігоря Юхновського, творця сучасної Львівської школи статистичної фізики та організатора і засновника Інституту фізики конденсованих систем НАН України, 100-річчя якого відзначається в цьому році.





