Мови

  • English
  • Українська

Пошук

Синдикація

RSS-матеріал

Семінар "Фізика і гуманітарні науки"

Семінар "Фізика і гуманітарні науки"


Дзеркальний зал ЛНУ ім. Івана Франка (Львів, вул. Університетська, 1), 31 травня 2013 р., 12:00-14:00

Афіша події

Метою семінару є продемонструвати можливість застосування концепцій та методів природничих наук у сфері соціальній та гуманітарній. В серії оглядових лекцій будуть описані результати недавніх досліджень, отримані за допомогою використання кількісних підходів до вивчення взаємозв'язків між персонажами епосу, міфів та саг, а також до розуміння складної поведінки у біологічних та соціальних системах. Семінар стане місцем зустрічі між науковцями та студентами в галузі гуманітарних та природничих дисциплін. Окрім популяризації наукових ідей, семінар також сприятиме пошуку спільних міждисциплінарних підходів до різних актуальних проблем.

Програма:

"Математика і міфи: мережевий аналіз міфологічного епосу"

Ральф Кенна (Університет Ковентрі, Ковентрі, Велика Британія)
 
Історії міфологічного епосу розповідають про життя великої кількості персонажів, що існують наче поза плином часу та офіційною історією. Цим вони відрізняються від легенд, що виникли у певний історичний період, та навмисно вигаданих казок. У порівняльній міфології важливою є концепція універсальності, тобто подібність структури оповідей для різних культур. Так само поняття універсальності лежить в основі теорії мереж, порівняно нового напрямку теоретичної фізики, що має широке практичне застосування. Ця теорія дає змогу прокласифікувати та порівняти взаємозв'язки у структурах, що виникають у системах біологічних, соціальних, економічних, хімічних, фізичних, траспортних, комп'ютерних та багатьох інших.
 
Ми застосовуємо теорію мереж для вивчення взаємозв'язків між персонажами, що виникають у різноманітних міфах, епосі та сагах: Беовульф (Англія), Іліада (Греція), Íslendingasögur (Ісландія) та Táin Bó Cúailnge (Ірландія). Ми шукаємо новий, кількісний підхід для порівняльної міфології, будуючи на основі цих творів мережі персонажів та порівнюючи їх між собою та з іншими мережами: реальними, випадковими та такими, що базуються на основі вигаданих історій. Зокрема, ми спостерігаємо властивості досліджених соціумів, що до певної міри характерні реальним соціальних мережам. На основі такого кількісного підходу можна спробувати дізнатися, наскільки та чи інша оповідь базується на реальних або вигаданих подіях.
 
Пов'язана стаття: P. Mac Carron and R. Kenna, Universal properties of mythological networks, EPL 99 (2012) 28002.
Цю роботу можна скачати у вільному доступі: http://iopscience.iop.org/0295-5075/99/2/28002
 
 

"Кількісні соціальні науки: новий погляд на дослідження людської поведінки"

Олеся Мриглод (ІФКС НАН України, Львів, Україна)
 
Сучасні інформаційні технології відкривають нові можливості для вивчення людини та її поведінки як частинки складної соціальної системи. Автоматичний моніторинг багатьох процесів, фіксація у часі здійснення телефонних дзвінків чи відвідування веб-сайтів, запис службової інформації про відправлення електронної пошти чи здійснення покупки у супермаркеті – все це дає змогу зібрати величезні масиви даних, які часом називають "цифровими відбитками пальців". Використовуючи різні методи обробки даних, можна спробувати зрозуміти причини виникнення групових емоцій, шляхи поширення модних тенденцій чи виявити ознаки наближення суспільного протесту.
 
Окрім даних про поведінку людей в реальному світі, можна аналізувати активність користувачів у віртуальному просторі, зокрема – у різноманітних іграх-симуляторах реального світу. У віртуальному світі люди переслідують вигадані цілі, проте базові особливості їх поведінки та схема побудови соціальних відносин залишається незмінною. У цій доповіді ми коротко викладемо результати аналізу поведінки гравців в онлайн грі PARDUS, яка стартувала у мережі з 2004 року і відтоді налічує більше 300 тисяч реєстрацій гравців. Основний напрямок досліджень на основі бази даних PARDUS пов"язаний із побудовою та аналізом соціальних мереж: виявленням кореляцій між різними їх типами та відмінностей базових характеристик при врахуванні статі гравців, перевіркою ряду відомих соціальних гіпотез, тощо. Оригінальна частина роботи була виконана у співпраці із Штефаном Турнером (Медичний університет Відня, Австрія; Інститут Санта Фе, США) та Міхаелем Шеллем (Масатчусетський інститут технологій, США).
 
Пов'язана стаття: S. Thurner et al., Emergence of Good Conduct, Scaling and Zipf Laws in Human Behavioral Sequences in an Online World. PLoS ONE 7 (2012) e29796.
Сайт гри PARDUS: http://www.pardus.at/
 
 

"Чудовий світ випадкових блукань: від “De rerum natura” Лукреція  до  оптимальної  стратегії  пошуку"

Олексій Чечкін (Інститут фізики складних систем ім. Макса Планка, Дрезден, Німеччина та Інститут теоретичної фізики ім. Ахіезера ННЦ ХФТІ, Харків, Україна)
 
У моій доповіді буде зроблено короткий та простий огляд явищ випадкових блукань, які вивчаються у сучасній фізиці. Починаючи із простих (на вигляд) спостережень хаотичного блукання маленьких частинок у газі або рідині, я продемонструю на прикладах, як концепція випадкових блукань проникає у світ фінансів, біологію, соціальні науки, роботику тощо. Зокрема, я буду намагатись зосередитись на наступних питаннях (але не тільки на них):

  1. Перші спостереження (Lucretius, 60 BC, Ingenhousz, 1785, Brown, 1827): свідчення атомарної структури матерії.
  2. Теорія Айнштайна броунівського руху (1905), та чому броунівський рух є розповсюдженим явищем.
  3. Як броунівський рух завоював фінансови ринки після кандидатської дисертації Башельє “The theory of Speculation” (1900).
  4. Наскільки невипадковим може бути випадкове блукання? Броунівський рух із пам’яттю.
  5. За межами світу броунівських блукань: “польоти Леві” альбатроса та мавп – павуків.
  6. Закони людської рухливості: доларова банкнота як уповноважений індикатор людських подорожей.
  7. Польоти Леві як стратегія пошуку цілей для біороботів.
     

Пов'язані статті:
 
A. Chechkin, R. Metzler, J. Klafter, V. Gonchar, Introduction to the Theory of Lévy Flights. Anomalous Transport: Foundations and Applications, edited by R. Klages, G. Radons, I.M. Sokolov Wiley-VCH, Weinheim, pp. 129-162 (2008).
 
R. Metzler, A.V. Chechkin, J. Klafter, Lévy Statistics and Anomalous Transport: Lévy Flights and Subdiffusion. Encyclopedia of Complexity and System Science, edited by R. Mayers. Springer-Verlag, New York, pp.5218-5239 (2009). http://arxiv.org/abs/0706.3553
 
F. Lenz, T.C. Ings, L. Chittka, A.V. Chechkin, R. Klages, Spatiotemporal Dynamics of Bumblebees Foraging under Predation Risk. Physical Review Letters 108, article 098103 (2012). http://arxiv.org/abs/1108.1278
 
F. Lenz, A.V. Chechkin, R. Klages, Constructing a Stochastic Model of Bumblebee Flights from Experimental Data. PLoS ONE 8, article e59036 (2013). http://arxiv.org/abs/1302.2500
 
 

Архів майстерні

 

Організатори:
ЛНУ імені І.Франка
Інститут фізики конденсованих систем НАН України